Richelle Mead "Melancholia sukuba"

14 Comments

  
Informacje:

Autorka: Richelle Mead
Wydawnictwo: Amber
Data premiery: 2010-01-12
Ilość stron: 336

Opis:

Sukub to chyba najlepsze zajęcie, jakie można sobie wymarzyć w piekle. Ma się wtedy wszystko: seksapil, umiejętności zmiany postaci, fantastyczne ciuchy oraz to, że każdy facet umarłby za jedno spojrzenie lub dotyk (i faktycznie często tak to się kończy).

Jednak życie Georginy Kincaid, sukuba z Seattle, nie jest tak ekscytujące, jak mogłoby się wydawać. Georgina nie jest przekonana, że uwodzenie śmiertelników i wysysanie z nich energii życiowej to najlepsze zajęcie dla dziewczyny takiej jak ona. Zdecydowanie bardziej wolałaby poszukać swojej bratniej duszy (a może to nieśmiały autor kryminałów?).

Tylko co zrobić, żeby tej bratniej duszy od razu nie uśmiercić, kiedy w Georginie weźmie górę natura sukuba?

Romantyczne marzenia o prawdziwej miłości będą musiały jednak zaczekać: w demonicznym podziemiu Seattle ktoś zaczyna zabijać nieśmiertelnych…

Moja opinia:

Richelle Mead jest amerykańską pisarką książek, głównie z kategorii fantasy. Większość z nich jest typowa dla młodzieży, ale nie tylko.  Pani Mead sławę zyskała dzięki powieściom o Georginie Kincaid, czy serii Akademia wampirów.

„Melancholia sukuba” to właśnie pierwsza część przygód sukuba z Seattle. Niedawno ostatnia część pod tytułem „Odkrycie sukuba” miała swoją premierę w Polsce. Właśnie z tej okazji zabrałam się za tą serię. W drodze po te książki prawie zamarzłam, ale uważam, że było warto. Życie Georginy jest interesujące i wciągnęło mnie w jej świat. Chociaż czytając kolejne części mogę zauważyć typowy schemat. Coś dziwnego zaczyna dziać się wokół sukuba, następnie ona postanawia rozwikłać zagadkę, oczywiście za każdym razem jej się udaje, no bo jakże by inaczej? Wszystko przeplatane jest wątkiem miłosnym i to bardzo zawiłym. 

Życie uczuciowe Georginy nie może być proste. Kobieta jest sukubem co oznacza, że żywi się energią życiową swoich partnerów. Stąd dość dużo scen łóżkowych, ale nie są one tak nachalne jak we „Wschodzącym księżycu” autorki Keri Arthur, gdzie co drugą stronę bohaterowie pojawiali się nadzy. W „Melancholii sukuba” to tylko uprzyjemnienie czytania, jeśli można to tak nazwać.

Co się dzieje, gdy nieśmiertelny sukub zakochuje się? To jest właśnie problem Georginy ciągnący się przez całą serię, aż do ostatniej części. Jako dziewczyna, która naprawdę uczuciowo odbiera takie wątki muszę przyznać, że nieraz popłynęła łza po moim policzku, ale częściej mimo wszystko towarzyszył mi śmiech. Dialogi są ciekawe i zabawne.

Georgina Kincaid jest pewnym siebie sukubem, widać to po jej zachowaniu i po mowie ciała. Można ją też określić jako kobietę sukcesu. Jest drugim zastępcą kierownika księgarni i przy tym maniaczką pewnego pisarza, którego poznajemy już w pierwszym tomie. Niestety szastają nią sprzeczne uczucia. Nie chcę ranić dobrych mężczyzn, bo każdy ubytek energii skraca im życie, ale to jej praca. W końcu taki jest powód jej istnienie. W międzyczasie możemy znaleźć ciekawe opisy jej jeszcze ludzkiego życia. Poznajemy powód dla, którego została przemieniona w demona. Czasem irytowały mnie one, uznawałam je za bezsensowne i w ogóle nie potrzebne, wolałam, żeby autorka skupiła się na teraźniejszości. Dopiero, gdy wyjęłam wniosek z tej historii uznałam, że moje obraźliwe wypowiedzi na ten temat były niepotrzebne.

Zagadką w „Melancholii sukuba” są ataki na przyjaciół Georginy. W jako sposób sukub rozwiąże tą zagadkę? I czy przystojny Roman nie będzie dla niej zbytnią pokusą… Tzw. smakowity kąsek.

Książka według mnie jest naprawdę ciekawa. Można powiedzieć, że to paranormal romance, lecz dla tych starszych odbiorców. Niestety mam pewne wątpliwości co do dania jej najwyższej oceny. Kolejny części są lepsze, lecz jeśli szukacie czegoś co trzyma w napięciu to w „Melancholii sukuba” tego nie znajdziecie. To kolejna z tych lektur na wieczór, które są pisane prostym językiem, bez zawiłych opisów, ale tego można się było spodziewać.

Ocena: 4/5


You may also like

14 komentarzy:

 1. Czytałam "Akademię Wampirów", jednak o tej powieści, szczerze powiedziawszy, mało słyszałam. Widać, że mam pewne braki, dlatego z chęcią poszukam tej pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Będę musiała przeczytać tą ksiązkę, bo zapowiada się bardzo ciekawie;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Może jak będę miała więcej czasu to przeczytam :)
  pozdrawiam!
  http://ksiazki-alys.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Może ją przeczytam :]
  www.ksiazki-blair.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Akademię czytałam i kocham ją ponad wszystko (no dobra, ponad Dary Anioła nie :D). Więc tę serie też mam w planach :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię książki tej autorki, więc napewno ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. nie słyszałam o tej książce, chyba trzeba nadrobić zaległości :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie czytałam, a ponieważ autorka zraziła mnie do siebie "Córką burzy", raczej tak pozostanie

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam ten cykl i została mi do przeczytania już tylko ostatnia częśc :(

  OdpowiedzUsuń
 10. Jakie są po kolei tytuły książek z serii Melancholia Sukuba ?? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1.Melancholia sukuba
   2.Podboje sukuba
   3.Marzenia sukuba
   4.Namiętność sukuba
   5.Cienie sukuba
   6.Odkrycie sukuba

   :)

   Usuń
  2. dzięki :)

   Usuń
 11. Właśnie jestem w trakcie piątej części, co do "Melancholii sukuba" podoba mi się bardzo i wszystkim polecam, dużo się w niej dzieje, oprócz samych wątków miłosnych, dochodzi ta tajemnica, problemy z pracą itp. Jestem strasznie ciekawa ostatniej części:D pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.