[audiobook] Edgar Allan Poe "Czarny kot"

8 Comments
Informacje:
Wydawnictwo: Aleksandria
Czyta: Grzegorz Przybył
Kategorie: horror
Czas nagrania: 53 min.

Opis wydawnictwa:
Psychodeliczne stany umysłu i objawienia najskrytszych zakamarków potępionej duszy to chleb powszedni w prozie EA Poe.
Nie, być albo nie być mordercą, ale JAK skonstruować najbardziej wyrafinowaną zbrodnię i pozostać bezkarnym, oto jest pytanie dręczące bohaterów....
* * *
Dopiero ostatnio przekonałam się do audiobooków, wcześniej nie chciałam mieć z nimi nic wspólnego, no a teraz trochę tego żałuję. Jednak po kilku książkach w takowej wersji postanowiłam zabrać się za darmowego audiobooka jakim jest „Czarny kot” Edgara Allana Poe. Składa się on z trzech opowieści: tytułowej, „Beczki Ammontillado”, oraz „Zdradzieckiego serca”. Pierwszą z nich znałam już z małego zbioru twórczości autora pdt. „Opowieści tajemnicze i szalone”, jednak czytałam ją dawno i „Czarny kot” był dla mnie jak coś z czym nie miałam wcześniej styczności.

Historie jakie przedstawia nam autor, wręcz mrożą krew w żyłach i rozbudzają wyobraźnię. Podczas ich słuchania każde skrzypnięcie w domu budziło lęk. Ale czego innego można się spodziewać po Poe? We wszystkich opowieściach narratorem jest morderca, który przedstawia nam powodu i uczucia dotyczące zbrodni. Po raz pierwszy miałam okazję tak wczuć się w tą złą postać. Autor kilkoma zdaniami potrafi zbudować świetny klimat grozy.

Wielkim zaskoczeniem była dla mnie mówca. Grzegorz Przybył był jednym z najlepszych czytających z jakimi miałam okazję się spotkać. Jego głos, kaszel, sposób w jaki oddychał, wszystko nadawało tej atmosfery niebezpieczeństwa kryjącego się wokół. Podkład muzyczny, odgłosy stukania, to wszystko wprowadza słuchającego w szał, jaki towarzyszy tym opowieściom.

Szkoda tylko, że czas trwania jest taki krótki. Po tych 53 minutach, chciałabym jeszcze więcej i na pewno sięgnę po kolejne historie Edgara Allan Poe. Wszystkim polecam tego audiobooka, na pewnie nie jest oną stratą czasu, a wręcz przeciwnie. Jednak należy się przygotować na niezłą dawkę strachu.

Ocena: 9/10
Płyta zawiera opowiadania:
"Czarny kot"
"Beczka Amontillado"
"Zdradzieckie serce"


Recenzja została umieszczona także na:
facebooku


You may also like

8 komentarzy:

 1. Na audiobook raczej się nie skuszę, lecz w postaci papierowej na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń

 2. Nigdy nie korzystałam z audiobooka,a ani z ebooka, ale bardzo bym chciała spróbować. Dla mnie i tak najlepsza będzie zawsze wersja papierowa. Ten szelest kartek, zapach książki... Ale teraz coraz więcej osób sięga i chwali sobie inne wersje książek niż papierowe. No cóż trzeba iść z postępem:)
  Pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakoś nie mogę się przekonać do audiobooków ale jak zaczęłam powoli sięgać po e-booki to może i po te drugie też sięgnę za jakiś czas :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja cały czas przymierzam się do zakupu jakiegoś papierowego wydania zbioru opowiadań Poego. Ulubiony pisarz Lovecrafta, tak że koniecznie muszę go poznać :) Audiobooka w ramach ciekawostki chętnie bym wysłuchał, zwłaszcza, że nie trwa długo.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam tego audiobooka na telefonie i kiedyś próbowałam przesłuchać, ale zasnęłam. Nie dlatego, że książka nudna, ale byłam zbyt zmęczona, by się w nią wsłuchać. Muszę to nadrobić, bo brzmi bardzo kusząco :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiem dlaczego, ale nie potrafię przekonać się do audiobooków :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie słucham audiobooków, ale na sama pozycje sie skzusze :P

  OdpowiedzUsuń
 8. To świetna pozycja :) Masz 100% racji :)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.