Paul Brannigan "Dave Grohl. Oto moje (po)wołanie"

3 Comments
Informacje:
Data premiery: 2013 r.
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Kategoria: biografia
Ilość stron: 416
Czas czytania: 3 dni

Opis wydawnictwa:
Perkusista, gitarzysta i wokalista. Samouk. Kompozytor.
Grał w Scream i Nirvanie. Założył Foo Fighters. Bębnił dla Iggy’ego Popa, Paula McCartneya, The Prodigy, Tenacious D i wielu innych.
Dave Grohl – muzyczny geniusz rocka.

Oto moje (po)wołanie jest porywającą opowieścią, której bohaterami są Nirvana, Foo Fighters, Queens of the Stone Age i Them Crooked Vultures. Łączy je postać Dave’a Grohla.

Bazując na ekskluzywnych wywiadach z muzykiem, rozmowach z takimi osobistościami, jak Josh Homme (frontman Queens of the Stone Age), Ian MacKaye (legenda podziemnej sceny D.C.) czy Butch Vig (producent albumu Nevermind Nirvany) oraz na materiałach sięgających dziesięć lat wstecz, Brannigan napisał pierwszą dogłębną i rzetelną biografię Dave’a Grohla.

Będziecie mieli okazję przeczytać szczere wyznanie na temat Kurta Cobaina oraz poznać kulisy zatargu, który nieomal doprowadził do rozpadu Nirvany. Dave Grohl opowie o wrogości zagrażającej Foo Fighters w osiągnięciu globalnego sukcesu, a także o mrocznych czasach, które mogły sprawić, że jego kariera zakończyłaby się nagle i bez ostrzeżenia.

Dave Grohl dał się poznać jako jeden z najbardziej charakterystycznych i szanowanych muzyków przełomu XX i XXI wieku. Jest ostatnim prawdziwym bohaterem, który wyrwał się z amerykańskiego podziemia. Oto moje (po)wołanie wspaniale podsumowuje jego niesamowitą rockandrollową podróż.

* * *
Biografie to jeden z typów książek, które uwielbiam jednak nie w przesadnej ilości. Lubię zasiąść sobie przy spokojnej lekturze opowiadającej o życiu muzyka, pisarza, czy innego artysty. Dzięki temu mogę się rozluźnić i dowiedzieć czegoś nowego. W ręce wpadła mi biografia Dave’a Grohla, na pewno znanego Wam muzyka. Otóż jeśli nie, zaraz przedstawię tę postać.

Dave Grohl jest rockowym muzykiem, którego możecie kojarzyć jako perkusistę w zespole Nirvana, a także założyciela popularnej grupy Foo Fighters. Mężczyzna urodził się 14 stycznia 1969 roku w stanie Ohio. Jego dzieciństwo nie było usłane różami, pochodzi z rozbitej rodziny i od małego wychowywała go tylko matka. Książka „Dave Grohl. Oto moje (po)wołania” przedstawia życie artysty, ale nie tylko. Autor Paul Brannigan przybliża nam także historię rocka i innych zespołów. Dodatkiem umilającym czytania są zdjęcia umieszczone w środku lektury, przedstawiają one Grohla z dzieciństwa, a także z lat późniejszych, gdzie zdobył już sławę.

Sięgając po tę książkę byłam rozradowana, otóż muzyka rockowa jest jednym z nieodłącznych elementów mojego życia. Otwierając „Oto moje (po)wołanie” spodziewałam się interesującej historii i taka też była. Paul Brannigan w sposób ciekawy i złożony opisuje multiinstrumentalistę jakim jest Dave Grohl. Powoli przedstawia lata jego życia i sposób w jaki rozwijała się w nim miłość do muzyki.
Język jakim posługuje się autor jest prosty, a jednak barwny. W szybkim tempie przemieszczałam się po stronach książki. Wiele razy nie mogłam się od niej oderwać, choć czasem natłok informacji mnie męczył. Lektura ma moc, czasem przytłaczającą, jednak mimo wszystko to coś pozytywnego.

Nigdy nie wiem co mogę napisać o biografii, a ocenianie opisu czyjegoś życia wydaje mi się nie fair w
stosunku do tej osoby. Każdy ma własną historię, której nie sposób zaszufladkować i taka właśnie jest opowieść o najmilszym rockmenie jakiego świat nosił. Barwna postać jaką jest Grohl nie da się ocenić, to po prostu genialny muzyk.

Komu mogę polecić tę książkę? Na pewno fanom Dave’a, ale także muzyki rockowej. Znajdziecie w niej wiele ciekawych rzeczy na temat Nirvany, czy Foo Fighters, a także innych zespołów jak na przykład Sex Pistols. „Dave Grohl. Oto moje (po)wołanie” to przyjemna lektura, z którą chętnie spędziłabym czas jeszcze raz.

Ocena: 7/10

Za możliwość zapoznania się z książką dziękuję wydawnictwu Sine Qua Non.You may also like

3 komentarze:

 1. Już niedługo zacznę ją czytać, więc ucieszyła mnie Twoja pozytywna opinia, mam nadzieję, że mi również przypadnie do gustu, bo ostatnio przepadam za biografiami :))

  OdpowiedzUsuń
 2. Mimo wszystko raczej nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie jestem fanką biografii. Zwykle one kojarzyły mi się z językiem, jaki możemy spotkać w książkach naukowych. Czyli nie wiadomo o co za bardzo chodzi.
  Jednak uważam się za fankę Nirvany i Grohl zawsze wydawał mi się raczej sympatyczny. Z chęcią więc sięgnę po tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.