Krzysztof Petek "Zaklęcie dla Golema. Praga"

1 Comments
INFORMACJE:
Data premiery: 12 kwietnia 2013
Wydawnictwo: Dookoła Świata
Kategoria: literatura dla dzieci
Ilość stron: 180
Czas czytania: 2 dni


Każdy czasem potrzebuje przerwy od ciężkich książek, nieprawdaż? W końcu kto ciągle zaczytywałby się w Tołstoju, czy Sienkiewiczu? Kiedyś trzeba odpocząć! Nadchodzi moment, w  którym myślimy o powieściach, przy których można się zrelaksować i odetchnąć z ulgą. "Zaklęcie dla Golema. Praga" Krzysztofa Petka jest jedną z tych luźnych książek. Lekka, krótka i niemęcząca, a przede wszystkim przeznaczona dla dzieci. Z początku podchodziłam do niej z dystansem, ponieważ nie przepadam za tego typu literaturą, jednak wszystkiego trzeba w życiu spróbować, prawda? Niestety "Zaklęcie dla Golema. Praga" nie spełniło moich oczekiwać, a szkoda.

Jak łatwo się domyślić, miejscem, w którym toczy się akcja książki jest tytułowa Praga. Piękne, barwne miasto pełne zabytków i możliwości zwiedzania - stolica Czech. Pewna dość nietypowa rodzinka wybrała się tam na wypoczynek. Dominik, Ula i Wera przywieźli ze sobą list pozostawiony przez dziadka, a w nim tajne zapiski. Ich zadaniem jest rozwikłanie zagadki, a na pewno nie jest to łatwe zadanie. Czy uda się to trójce małych, roztrzepanych bystrzaków? I jaka czeka ich nagroda? Rodzina wędruje po ulicach Pragi i przeżywa ciekawe przygody. W między czasie dowiadujemy się wielu ciekawostek dotyczących stolicy, przez co wydaje się, że jest to przewodnik dla najmłodszych. 

Bohaterowie wykreowani przez Krzysztofa Petka nie przypadły mi do gustu. Bliźniaczki Wera i Ula, oraz ich braciszek Dominik nie wyróżniali się. Nie potrafiłam zżyć się z młodymi postaciami. Dzieciaki ubrane były w chęć zdobywania wiedzy, a także odbywania przygód, jednak nie potrafiły mnie tym zarazić. Wszystkie postacie obdarowane były poczuciem humoru, nawet rodzice, którzy także rozśmieszali czytelnika. Przy "Zaklęciu dla Golema" nie ma sposobu, żeby się nie uśmiać. Ta ekscentryczna rodzinka jest naprawdę ciekawa, lecz nie można uznać jej za realistyczną. 

Pisząc o tej książce staram się myśleć jako osoba młoda, dla której przeznaczona jest ta książka. Jak się okazuje ma to być nawet seria pt. "Zagadki i Tajemnice". Akcja każdej z pięciu powieści ma toczyć się w innym, bogatym w historię miast europejskich. Krzysztof Petek jest nie tylko pisarzem, lecz także dziennikarzem i podróżnikiem, dzięki temu opis miejsc są tak rzeczywiste. Mężczyzna widział wszystko na własne oczy, zwiedzał i posiada potrzebną wiedzę by stworzyć coś takiego jak "Zaklęcie dla Golema. Praga". Ponoć autor znany jest z innych książek dla młodzieży, jednak muszę przyznać, że nigdy o nich nie słyszałam.

"Zaklęcie dla Golema. Praga" jest przepełnione tajemnicami i zagadkami. To podstawa, a zarazem duży plus tej książki. Dzięki temu wyobraźnia i mózg czytelnika pracują na pełnych obrotach. Razem z bohaterami staramy się rozwikłać sekret listu pozostawionego przez ich dziadka. Książka wydaje się być idealną lekturą dla młodszych czytelników, jest tu wszystko czego można zapragnąć. Od zabawnych bohaterów do miejscowych legend. Autor potrafi poruszyć wyobraźnię czytelnika przez co czujemy się jakbyśmy sami uczestniczyli w tej wycieczce i zwiedzali ulice Pragi. Kolejnym plusem jest wyróżniająca się oprawa graficzna. Mamy tu do czynienia z ładną, twardą okładką, wieloma ilustracjami przedstawiającymi bohaterów, miejsca, bądź krzyżówki zawarte w liście. W dodatku na każdej stronie w rogu widnieje obrazek myszki. To wszystko sprawia, że powieść jest bardzo przyjemna w odbiorze i interesująca dla młodszych. 

Jeśli chodzi o język jakim posługuje się Krzysztof Petek to nie mam żadnych zastrzeżeń. Jego pismo jest lekkie i proste, idealne dla dzieciaków. Nie odstraszy ich, a wręcz przeciwnie. Dzięki tej książce można polubić czytanie. Jedynym elementem, który nie przypadł mi do gustu były dialogi. Jak dla mnie, na zbyt niskim poziomie. Wydawały się sztuczne i naciągane. Jednak tak to jest gdy starsi zabierają się za książki dla dzieci. To najzwyczajniej na świecie nie jest powieść dla mnie. 

"Zaklęcie dla Golema. Praga" nie jest książką, którą mogę polecić. To lektura, którą można kupić jako prezent dla osoby młodszej, idealnie się na to nadaje. Mnie jako czytelnikowi starszemu nie przypadła do gustu. Jest przyjemna i lekka, do tego świetnie opisuje Pragę, lecz to wszystko. Nie zapadnie mi w pamięci. Sami zdecydujcie, czy chcecie się za nią zabrać. 

Ocena: 5/10


You may also like

1 komentarz:

  1. Nie przepadam za lekturami dla dzieci, czy młodzieży, jednak po tą bym się skusiła ze względu na Pragę.

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.