Zapowiedzi wydawnictwa Replika: 13 sieprnia

6 Comments


Współczesna powieść o poszukiwaniu własnej wartości. Historia nauczyciela, którym z powodu jego słabości charakteru pogardzają wszyscy, zarówno koledzy pedagodzy, jak i uczniowie. Zakompleksiony polonista, dla którego czas jakby się zatrzymał, musi odnaleźć się w świecie, który już dawno ruszył do przodu; musi nawiązać kontakt ze społeczeństwem, które – jak się zdaje – dawno go odrzuciło. 

„Nagle ujrzałem siebie takiego, jakim widzą mnie inni. Chucherko z drobnymi rączkami dziesięcioletniego dziecka, z jajowatą głową na cienkiej szyi, krzywymi zębami, okularami opadającymi na nos – a na czubku korona wszystkiego: łysa glaca. Czy ten wstrętny kurdupel to rzeczywiście mogłem być ja? Wykluczone! Mój wygląd zupełnie przeczy temu, jak wyobrażam sobie siebie, kim się czuję, kiedy nie zerkam w lustro. Zirytowałem się niepomiernie, zapragnąłem natychmiast wrócić do właściwego Krzysia Fludry – nie miałem przecież nic wspólnego z monstrum, które wytrzeszczało na mnie ślepia z lustra; nie mogłem mieć. Tamten to jakiś koszmarny pokraka. Jak w ogóle śmie przychodzić? Bezczelność! Nie dziwota, że administrator ma mnie za durnia – sam bym się wziął za durnia, gdybym miał być tym, kogo widzę w lustrze. Ale chyba nim nie jestem; nie chcę być. Ja jestem sobą.” 

Conor O’Neill jest ochroniarzem, który wiedzie spokojne życie z piękną dziewczyną u boku. Jego sielanka zostaje jednak zaburzona, kiedy przypadkiem zmuszony jest wziąć udział w dwóch napadach, w których skradzione zostają depozyty warte dziesiątki milionów dolarów. Nieszczęśliwy zbieg wydarzeń sprawia, że O’Neill staje się głównym podejrzanym. Nagonka nowojorskiej policji zmusza bohatera do szaleńczej ucieczki i walki o własne życie. Prowadząc prywatne śledztwo Conor natrafia na szeroko zakrojony spisek. Trop prowadzi do terrorysty, przywódcy sekty o nazwie Światowy Ruch Posłannictwa, który uważa się za nowego Mesjasza ze świętą misją mającą na celu ujednolicenie religii na całym świecie. By spełnić swój święty obowiązek, czarny charakter nie cofnie się przed niczym, nawet przed uwolnieniem wirusa hiszpańskiej grypy mogącego zdziesiątkować populację. Zapraszamy osoby szczególnie zainteresowane literaturą historyczną do zapoznania się z naszym wyjątkowym tytułem historycznym Marka A. Koprowskiego "Żołnierze wyklęci. Przecież to dziecko bandyty". Jest to ciekawa pozycja na rynku wydawniczym, doskonale wpasowująca się w aktualny nurt odświeżania tematu Żołnierzy wyklętych, którzy jako jedni z niewielu po II wojnie światowej nie złożyli broni, wciąż stawiając opór komunistom. Zainteresowanie działalnością i postaciami Konspiracyjnego  Wojska Polskiego, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz innych podziemnych organizacji zatacza coraz większe kręgi, a wiedza o nich dociera również do młodzieży.

3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Oprócz oficjalnych obchodów organizowane są imprezy towarzyszące w których znaczący udział ma młodzież: gry miejskie, rowerowa masa krytyczna, spektakle, konkursy fotograficzne, koncerty itp. 

Rok 2013 został ogłoszony Rokiem Żołnierzy Wyklętych: http://rokzolnierzywykletych.pl a z tej okazji została nagrana płyta Panny Wyklęte:

Jak widać jest to zarazem niezwykły, jak i nośny temat, tak, że serdecznie zapraszamy do lektury.
You may also like

6 komentarzy:

 1. Czuję, że "Żołnierze wyklęci" to tytuł dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Masterton autor mojej "młodości licealnej", chętnie bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak dla mnie 'Sekta' jest najatrakcyjniejszą nowością tego miesiąca.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Żołnierze wyklęci" mnie interesują, szczególnie, że moja szkoła brała udział w takiej grze terenowej. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mastertona nigdy nie czytałam, ale za to "Żołnierze wyklęci" - chyba jest książką dla mnie! ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. "Burak" to podobno świetna książka. Ja ją przeczytam najchętniej ;)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.