TOP 10: Najważniejsze nieprzeczytane książki

20 Comments
Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu ma blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji - w każdy piątek wypatruj nowego tematu.

Dzisiaj przedstawię Najważniejsze nieprzeczytane książki.
Kolejność jest losowa :)


1. Judith Fathallah "Chuda" -  Wstrząsająca powieść o anoreksji napisana przez nastolatkę. Siłę tej książki stanowi dramatyczne świadectwo autorki, która zachorowała na anoreksję w wieku 13 lat. Jej zmagania z chorobą trwały trzy lata, dziewczyna znalazła się na oddziale psychiatrycznym, przeszła swoje piekło. Przeszła je nie na darmo, udało jej się pokonać chorobę. Dziś, w pełni wyleczona, studiuje literaturę w Cambridge i pracuje nad drugą powieścią. Chuda to lektura, którą można również polecić rodzicom nastolatków – świetnie napisana, mocna i jednocześnie optymistyczna. Z anoreksji można wyjść.


Jest to książka, po którą mam zamiar sięgnąć już od bardzo długiego czasu. Czytałam wiele recenzji na jej temat i sama chcę przekonać się co takiego autorka mi zaserwuje. 





2. Kerstin Gier "Czerwień rubinu" - Pewnego dnia piętnastoletnia Gwen odkrywa, że jest posiadaczką genu podróży w czasie – niespodziewanie przemieszcza się o sto lat wstecz. Okazuje się, że nie jest jedynym podróżnikiem - istnieje całe tajne bractwo, zajmujące się kontrolą dwunastu podróżników w czasie – Gwen jest ostatnim z nich. Szybko odkrywa, że jedenastym jest bardzo atrakcyjny dziewiętnastolatek: Gideon. Ale zakochiwanie się nie jest takie proste gdy się skacze tam i z powrotem w czasie i gdy trzeba wypełnić niebezpieczną misję w XVIII. wieku.

Jestem zainteresowana "Trylogią czasu", odkąd zauważyłam tyle pozytywnych opinii na jej temat. Teraz mam wrażenie, że wszyscy wokół czytali tę książkę, a ja nie! 



3. Ned Vizzini "It's kind of funny story" -  Craig Gilner is a gifted 15-year-old boy who works hard to get into a fiercely competitive high school, then crumbles under the intense academic pressure. Blindsided by his inability to excel and terrified by thoughts of suicide, Craig checks into a psychiatric hospital where he finally gets the help he needs. Vizzini, who himself spent a brief time in psychiatric "stir," invests his novel with great emotional honesty. A graceful, skillful, and witty handling of a sensitive issue, this is an important book we heartily recommend for older teens.

Film "Całkiem zabawna historia" bardzo mi się spodobał. Znalazłam w nim wszystko co lubię, więc gdy dowiedziałam się, że jest na podstawie książki od razu zaczęłam jej szukać. Wyobraźcie sobie moją minę, gdy dowiedziałam się, że nie została wydana w Polsce. 




4. Ken Kesey "Lot nad kukułczym gniazdem" - McMurphy, szuler, dziwkarz i zabijaka, udaje wariata, żeby się wykpić od odsiadywania wyroku. Pobyt w szpitalu psychiatrycznym jawi mu się jako dobry żart do chwili, kiedy się dowiaduje, że nie odzyska wolności, dopóki nie uznają go za "wyleczonego". Decyzja należy do Wielkiej Oddziałowej, z pozoru uosobienia słodyczy i dobroci, w rzeczywistości sadystki znęcającej się nad pacjentami. McMurphy, który dotąd buntował przeciwko niej chorych, nagle zaczyna rozumieć, że musi ukorzyć się przed nią, jeśli chce opuścić szpital. Ale czy gotów jest dać się pokonać bezdusznemu Kombinatowi, który złamał tyle istnień ludzkich?

Książka akurat dla mnie. Lubię taką tematykę.


5. Jennifer Brown "Nienawiść" - Wyobraź sobie, że życzysz komuś śmierci i twoje pragnienie się spełnia. W dodatku zabójcą jest człowiek, którego kochasz.

Nick, chłopak Valerie, zaczął strzelać do uczniów w szkolnej stołówce. Dziewczyna, chcąc go powstrzymać, uratowała życie koleżance. A jednak oskarżono ją o współudział, ponieważ to ona wpadła na pomysł stworzenia listy ludzi, których oboje nienawidzili. Listy, według której Nick przeprowadził egzekucję.

Teraz Valerie musi stawić czoło kolegom i wrócić do szkoły.
Czy osoby przeznaczone do "odstrzału" kiedykolwiek jej wybaczą? I czy ona sama pogodzi się z rolą, jaką odegrała w masakrze?


Poluję na nią już od dłuższego czasu.




6. Susanna Kaysen "Przerwana lekcja muzyki" - Akcja rozgrywa się pod koniec lat sześćdziesiątych. Susanna po próbie samobójczej zostaje umieszczona przez swoich rodziców w szpitalu psychiatrycznym. Jest wrażliwą dziewczyną, która ma problemy związane z okresem dojrzewania: niestabilna emocjonalnie, nie wie, co chce robić w życiu, w związku z tym jako jedyna z całej szkoły nie idzie na studia; często uprawia seks z przypadkowymi mężczyznami, również z nauczycielem, czy wreszcie jest zdolna do połknięcia fiolki aspiryny i popicia butelką wódki. Rozpoznane zostaje u niej występowanie osobowości borderline. W szpitalu Susanna zaprzyjaźnia się z socjopatką Lisą. Razem uciekają.


Odkąd obejrzałam ekranizację tej książki, o tym samym tytule nie mogę się doczekać lektury. 





7. Hubert Selby "Requiem dla snu" - Trójka młodych Amerykanów, chcąc urzeczywistnić swoje marzenia, wpada na niebezpieczny pomysł sprzedaży narkotyków. Bardzo szybko wzbogacają się, ale nałóg nieubłaganie wciąga ich w swoje szpony. Na podstawie książki powstał głośny film Darrena Aronofsky'ego pod tym samym tytułem.

Bardzo chciałabym przeczytać "Requiem..."








8. Natsuo Kirino "Ostateczne wyjście" - Na przedmieściach Tokio, w fabryce produkującej zestawy obiadowe, cztery kobiety pracują na granicy wycieńczenia. Obciążone mnóstwem obowiązków, pogrążone w długach i samotności, wiodą życie, które przypomina jedynie ponurą wegetację. Yayoi to młoda matka, która od lat jest upokarzana przez swojego męża, łajdaka i hazardzistę. Pewnego pięknego dnia w akcie desperacji zabija go, opowiadając o swoim czynie przyjaciółce z pracy, Masako. Ta postanawia jej pomóc. Wraz z Yoshie i Kuniko, które przyłączyły się do mrocznego duetu zwabione możliwością zarobku, pozbywają się ciała. W niedługim czasie policja odnajduje poćwiartowane zwłoki i rozpoczyna śledztwo. Jednak nie tylko to spędza kobietom sen z powiek. Zaczyna je prześladować członek japońskiej mafii, który w efekcie popełnionej przez nie zbrodni traci swój klub... Teraz pała chęcią zemsty

Jestem fanką twórczości Natsuo Kirino, a jeszcze nie miałam okazji przeczytać "Ostatecznego wyjścia".


9. J.R.R. Tolkien "Drużyna pierścienia" - W zamierzchłych czasach kowale elfów wykuli Pierścienie Mocy. Lecz Sauron, Mroczny Władca, stworzył w tajemnicy Jedyny Pierścień, napełniając go swą potęgą, aby rządził pozostałymi. Ale Pierścień zniknął i przepadł gdzieś w Śródziemiu. Minęło wiele wieków, zanim się odnalazł i trafił w ręce hobbita, którego przeznaczeniem stała się wędrówka do Krainy Cienia, by zniszczyć Jedyny Pierścień...

Drużyna Pierścienia wyrusza z Shire. Żaden z uczestników wyprawy - hobbici Frodo, Sam, Pippin i Merry, czarodziej Gandalf, krasnolud Gimli, elf Legolas, Boromir z Gondoru i tajemniczy Obieżyświat - nie wie, co czeka u kresu podróży. Ale są pewni jednego: jeśli nie wypełnią misji, świat ogarną Ciemności...




10.Nicholas Sparks "Ostatnia piosenka" - Życie siedemnastoletniej Ronnie Miller wywróciło się do góry nogami, gdy jej ojciec postanowił porzucić karierę i wyjechać do niewielkiego miasteczka w Północnej Karolinie. Jego ucieczka oznaczała koniec małżeństwa Millerów. Trzy lata później Ronnie dalej nie chce mieć nic wspólnego z ojcem i nie utrzymuje z nim kontaktu.

Nieoczekiwanie matka wysyła dziewczynę i jej młodszego brata, Jonaha, by spędzili wakacje w Wilmington. Dla Ronnie to ciężka próba - przyzwyczajona do Nowego Jorku, zakochana w jego nocnym życiu i modnych klubach, musi zmierzyć się nie tylko z niechęcią do wiodącego spokojne życie pianisty i zaangażowanego w budowę miejscowego kościoła ojca, ale również z senną atmosferą nadmorskiej mieściny. Wszystko wskazuje na to, że to będzie najgorsze lato w jej życiu..


You may also like

20 komentarzy:

  1. Czytałam z tej listy tylko Ostatnią piosenkę i Lot nad kukułczym gniazdem ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Sporo stąd też mam w planach do przeczytania.
    Sparksa Ci polecam, bo to naprawdę ciekawa powieść. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Czytałam jedynie Tolkiena, ale za to kilkakrotnie ;)
    Natomiast po obejrzeniu "Lotu nad kukułczym gniazdem", "Przerwanej lekcji muzyki" i "Requiem dla snu" zamierzam także sięgnąć po ich książkowe oryginały.

    OdpowiedzUsuń
  4. Kilka z tych książek czytałam i serdecznie polecam, większości nie znam, jednak mam w planach 9szczególnie "Chudą")
    Co do Trylogii Czasu, nie martw się, ja też jestem jeszcze "przed". Jednak "Czerwień rubinu" powinna w najbliższym czasie do mnie zawitać.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ostatnią piosenkę czytałam reszty nie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja w swojej liście też umieściłabym te tytuły ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Władcę pierścieni polecam, ale Ostatnia piosenka mnie nudziła...

    OdpowiedzUsuń
  8. "Ostatnia piosenka" czeka sobie u mnie na półce na swoją kolej, a "Nienawiść" wydaje mi się, że czytałam, ale nie dam sobie nic uciąć. :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Podchodziłam dwa razy do "Drużyny pierścienia" i jeszcze nie udało mi sie dotrwać nawet do połowy. Trzecie podejście wkrótce :D

    OdpowiedzUsuń
  10. Świetny pomysł.Pomyślę nad taką listą u siebie. Z Twojej listy przeczytałam tylko "Lot nad kukułczym gniazdem". A "Drużyna Pierścienia" i "Przerwana lekcja muzyki" to tytuły, które mają dużą szansę znaleźć się na moim top 10.

    OdpowiedzUsuń
  11. "Lot..." czytałam - dobra książka.
    "Requiem" - nie wiedziałam, że jest taka książka. Widziałam tylko film. Świetny.
    "Przerwana lekcja muzyki" - słyszałam już gdzieś ten tytuł, ale nie wiem nic więcej. Hmmm ;)

    OdpowiedzUsuń
  12. No ja też muszę Sparksa przeczytać, a co do Tolkiena - WP znam, ale Hobbita już nie -.-

    OdpowiedzUsuń
  13. z wymienionych czytałam jedynie Tolkiena
    a z chęcią przeczytałabym Trylogię Czasu, książkę Sparksa oraz "Nienawiść"
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  14. Polecam "Chudą". Warto przeczytać, choćby po to żeby uświadomić sobie jak niebezpieczna jest anoreksja.. Zainteresowała mnie "Nienawiść". Niestety nie ma tej książki w mojej bibliotece...może rozejrzę się w księgarniach;)

    OdpowiedzUsuń
  15. 'Ostatnia piosenka' to typowa książka Sparksa, zależy jak kto lubi, ale nic specjalnego. A 'Trylogia Czasu' jest naprawdę godna polecenia! ;D

    OdpowiedzUsuń
  16. ,,Chudą" o ,,Ostatnią piosenkę" polecam;) Dopiszę na swoją listę do przeczytania ,Przerwaną lekcję muzyki";)

    OdpowiedzUsuń
  17. "Chudą" i "Requiem" muszę przeczytać :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Ostatnia piosenka jest bardzo wzruszająca.

    OdpowiedzUsuń
  19. Wszystkie książki utrzymane w moim klimacie. Niestety jestem bardzo poirytowana faktem braku "całkiem zabawnej historii" . Lot nad kukułczym gniazdem swietny.. :) Widziałam "Ostatnią piosenkę" w biedronce za około dychę, ale niestety nie zdążyłam kupić :C Bardzo ciekawa jestem "Przerwanej lekcji muzyki" , bo wersja filmowa była fenomenalna. Co do reszty książek, to niestety trudne do dostania w mojej okolicy. :) Zapraszam do mnie !

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.