Nikita Pietrow "Stalinowski kat Polski. Iwan Sierow"

2 Comments
INFORMACJE:
Data premiery: 19 listopada 2013
Wydawnictwo: Demart
Seria: Memoriał
Kategoria: historyczne
Ilość stron: 416
Czas czytania: 5 dni

Nikita Wasilejewicz Pietrow (ur. 1957 roku) jest rosyjskim historykiem, doktorem filozofii i działaczem praw człowieka. Szczególną uwagę przeznacza na badania zbrodni stalinowskich. Właśnie tym tematem zajmuje się w książce "Stalinowski kat Polski. Iwan Sierow", bardziej skupiając się na tytułowym człowieku, z którego rąk zginęło wiele ludzi. To niesamowite jak rosyjski autor opowiada o zbrodniach jakich dopuścił się jego rodzimy kraj. Powraca do bolesnej i przerażającej historii Rosji i dzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami. Przekazuje nam swoją wiedzę na temat tamtych czasów. Ukazuje realia życia podczas II wojny światowej i to w sposób bardzo dokładny.

Iwan Sierow (ur. 16 września 1905 roku, zm. 1 lipca 1990 w Moskwie). Był oficerem Armii Krajowej, a tym samym jednym z największych zbrodniarzy stalinowskich. Jest współudziałowcem w mordzie polskich oficerów w Katyniu. Dopuścił się niezliczonej ilości zbrodni, a jednak nie został ukarany. Zmarł śmiercią naturalną i nigdy nie doczekał się należytej kary. I to mimo niepodważalnych dowodów. Mężczyzna ten przetrwał wszystkie postalinowskie czystki. Jak? Powinien skończyć co najmniej w więzieniu, lub otrzymać wyrok śmierci. To ukazuje jak niesprawiedliwie sędziowano w czasach II wojny światowej, gdzie zbrodniarze wojenni otrzymywali nagrody i odznaczenia. Nikita Pietrow opisuje wszystko z perfekcją. Dzieli się swoją wiedzą. W książce znajdziemy wiele terminów, które w większości zostają wytłumaczone i dat. Lecz czego spodziewać się po lekturze historycznej jak nie informacji? Dla wielu osób "Stalinowski kat Polski. Iwan Sierow"t będzie ciężki, przyznaję się, że w wielu momentach czytałam ją z trudem i niechęcią, jednak nie poddawałam się. Chciałam się czegoś nauczyć, przyswoić więcej informacji o Iwanie Sierowie, poznać jego historię od początku do końca. Dzięki autorowi mogłam tego dokonać, mimo, że nie była to łatwa ścieżka. Właśnie z tego powodu lekturę polecam starszym czytelnikom, szczególnie zainteresowanym historią. Znajdziemy tu również opis konfliktu między Sierowem, a  Abakumowem, jest to kolejny ze zbrodniarzy stalinowskich, tym razem skazany na śmierć. Mężczyzna, czy raczej potwór zasłynął z samodzielnego torturowania i wymuszania zeznań. Na szczęście tej historycznej postaci nie oszczędzono. 
To co ukazuje nam autor, po prostu przeraża. To był masowy terror, a zbrodniarze byli bezkarni. Nikt nie mógł ich powstrzymać. Opisy są drastyczne i ciężkie. Wiele razy odkładałam książkę by na chwilę odetchnąć. Byłam zwyczajnie zszokowana tamtymi realiami. 

Wydanie to jest ubogie w zdjęcia, których znajdziemy tylko parę, w większości to zapisane strony. Nie jest ono przepełnione tak jak w "Warszycu. Wyklętym bohaterze" tego samego wydawnictwa, czyli Demart, którego miałam okazję przeczytać jakiś czas temu. Za to zewnętrznie książka powala na kolana. Idealnie pasuje do klimatu "Stalinowskiego kata Polski. Iwana Sierowa". Twarda i złota okładka z plamami krwi niesamowicie prezentuje się na półce i zapowiada co znajdziemy wewnątrz.

Podsumowując, to co przedstawia nam Nikita Pietrow jest godne uwagi, to mało powiedziane. Jednak książka ta jest ciężka i czasochłonna. Zdaję sobie sprawę z tego, że wiele osób by ją odłożyło. Wiele dat, nazw własnych, łatwo się w tym zgubić. Mimo wszystko warto usiąść przy tej lekturze i dowiedzieć się czegoś więcej. Polecam ją starszym czytelnikom zainteresowanym historią II wojny światowej. Na pewno wrócę do tej książki jeszcze raz, boję się, że pominęłam wiele faktów, które mogły mi zwyczajnie umknąć. 

Ocena: 6/10

Za możliwość zapoznania się z książką dziękuję wydawnictwu Demart:

I portalowi Sztukater:
You may also like

2 komentarze:

  1. Książka nie dla mnie. Zdecydowanie nie mój gust.

    OdpowiedzUsuń
  2. Pozycja zdecydowanie w moich klimatach. Chociaż wątpię, że przy tym życzeniowym stosie znajdę miejsce na wciśnięcie czegoś jeszcze!

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.