Tomasz Toborek "Warszyc. Wyklęty bohater"

3 Comments
INFORMACJE:
Data premiery: 19 listopada 2013
Wydawnictwo: Demart
Seria: Historie niezwykłe
Kategoria: historyczne
Ilość stron: 208
Czas czytania: 2 dni

Temat II wojny światowej poruszany jest wszędzie: szkoła, media, czasem nawet przy rodzinnym stole. Pradziadkowie wspominają i opowiadają wnukom, którzy słuchają w zaciekawieniu. Dzięki temu poznajemy ogólne informacje na temat danych czasów. Często to za mało. W końcu rzadko kiedy mówią nam o datach wydarzeń, czy historiach ludzi takich jak Irena Sendlerowa, od początku do końca. Wtedy sięgamy po więcej, często są to filmy, niestety rzadziej książki. Coraz mniej osób czyta.
Ten krótki akapit ma na celu wprowadzić was do recenzji książki o jednej właśnie z takich osób, mianowicie Warszycu. 

Warszyc to pseudonim Stanisława Sojczyńskiego, którego życie opisuje Tomasz Toborek w swojej książce pt. "Warszyc. Wyklęty bohater". Poznajemy życie tego "żołnierza wyklętego", bohatera wojennego, od młodości, po śmierć, która przychodzi szybko i jak łatwo zgadnąć, nie jest ona z przyczyn naturalnych. Sojczyński został skazany na egzekucję. Za co? Za obronę Polski. 

Autor najbardziej skupia się na bohaterze za czasów jego wojskowej kariery w Armii Krajowej, a także KWP. Przedstawia się go jako mężczyznę o silnym charakterze, potrafiącego poprowadzić ludzi do walki. Był inteligentny i potrafił wytworzyć własne zdanie, którego się trzymał. Za czasów PRL-u  jego obraz przedstawiał brutalnego mordercę - ta książka ukaże wam prawdę na temat Stanisława Sojczyńskiego.

"Warszyc. Wyklęty bohater" zawiera wiele ciekawych ilustracji, skanów dokumentów, czy zdjęć. Dzięki temu możemy na chwilę odpocząć od skupisk liter i zawiesić oko na ciekawej fotografii, która pozwala nam lepiej wyobrazić sobie daną sytuację. Jedna z nich, która zapadała mi w pamięć przedstawia śniadanie Sojczyńskiego, wraz ze swoją żoną i teściową. Mimo ciągłych opisów spisków politycznych i tym podobnych był to ciekawy wyjątek. 

W książce ukazane jest jak zwykli ludzie walczyli do ostatniej kropli krwi by broni swój kraj - Polskę. Przedstawia jaka siła drzemie w człowieku, którego możemy minąć na ulicy. Zdarza się, że to osoba, która ma problemy w domu, w szkole. Może nie zdała z jakiegoś przedmiotu jak Warszyc? Bohaterem może stać się najzwyklejszy szary człowieczek. 

Tomasz Toborek pisze językiem prostym, jednak przeznaczonym starszym czytelnikom, którym nie sprawi problemu. Znajdziemy tu sporo pojęć, ale wiele z nich jest wytłumaczonych, reszta to raczej rzeczy oczywiste. Nie należy bać się tego tytułu. Zawiera wiele informacji, dat, nazwisk, których wielu się boi, lecz znajdziemy tu także niesamowitą historię, którą należy poznać. 

Chciałabym wtrącić także kilka zdań o wydaniu. Otóż wydawnictwo Demart bardzo się postarało. Tę krótką książeczkę - toż to zaledwie 208 stron - ubrali w ładną, twardą okładkę, przez co zniszczenie jej należy do rzeczy niemożliwych. Do tego dochodzi tematyczna grafika, choć może jej poziom nie zachwyca. Papier, na którym zostały wydrukowane zdjęcia i tekst, jest przedstawicielem wysokiej jakości; Byłam po wielkim wrażeniem. Wnętrze jest dopracowane i naprawdę zaskakuje. Wszystko jest przyjemne dla oka i zachęca do sięgnięcia po "Warszyca...". Jestem ciekawa kolejnych części z serii "Historie niezwykłe" i mam nadzieję, że będą na tym samym poziomie co ta. 

Historia Stanisława Sojczyńskiego jest zadziwiająca, z drugiej strony mrozi krew w żyłach. Ukazuje niesprawiedliwość, której doświadczył bohater, lecz nie tylko on. To były setki tysięcy ludzi, karanych za obronę własnego domu. "Warszyc. Wyklęty bohater" na pewno spodoba się entuzjastom historii i szczególnie zainteresowanych II wojną światową. Dzięki tej książce dowiedziałam się wielu ciekawych faktów, którymi na pewno się z kimś podzielę. Może przy rodzinnym stole?

Ocena: 7/10

Za książkę dziękuję portalowi Sztukater:







You may also like

3 komentarze:

  1. Uwielbiam takie książki! Bardzo chętnie przeczytam! Dziękuję za propozycję.

    OdpowiedzUsuń
  2. Książki o takiej tematyce zawsze mnie w pewnym stopniu poruszają.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetna książka obserwuje i liczę na rewanż ..

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.